Laserowa resurfacing skóry dla plam po winie porto

Laserowa resurfacing skóry dla plam po winie porto

Posiadanie plam po winie porto na skórze może być niezwykle frustrujące, ale z pomocą laserowego resurfacingu skóry, możliwe jest ich całkowite usunięcie. Posiadanie tych plam może być wynikiem wielu różnych rzeczy, takich jak uszkodzenia słoneczne, trądzik, blizny po ranach, a nawet blizny po zabiegach chirurgicznych.

Przyczyny

Osoby posiadające plamy po winie porto mogą zapytać: “Jakie są przyczyny plam po winie porto?”. Plamy port wine są wynikiem rozwoju malformacji naczyniowych w skórze. Zazwyczaj pojawiają się one jako czerwono-różowe plamy lub przebarwienia na skórze.

Plamy port wine są wrodzonymi malformacjami naczyniowymi, nazywane są również malformacjami kapilarnymi. Są spowodowane rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi w skórze, którym brakuje autonomicznego unerwienia. Powodują ciemne czerwono-fioletowe przebarwienia skóry. W normalnych warunkach są one niegroźne. Plamy z wina porto mogą jednak w późniejszym okresie życia prowadzić do zgrubień i oszpecenia skóry.

Plamy z wina porto mogą być leczone przy użyciu laserów. Mogą one rozjaśnić lub wyblaknąć znamię, w zależności od sposobu leczenia. Niektóre znamiona rozjaśniają się całkowicie, ale inne mogą pozostać. Większość plam z wina portowego wymaga kilku zabiegów, aby osiągnąć maksymalne rozjaśnienie.

Zabiegi laserowe mogą być wykonywane w gabinecie lekarskim. Miejscowy środek znieczulający jest używany do znieczulenia skóry. Miejscowy środek znieczulający może być w formie sprayu lub maści. Terapia laserowa jest wykonywana na dotkniętym obszarze, podczas gdy reszta skóry jest chroniona. Laser ma również efekt chłodzenia, aby zmniejszyć uszkodzenia powierzchniowej warstwy skóry.

Najczęstszym zabiegiem jest zabieg laserowy. Laser wykorzystuje impulsowy laser barwnikowy do ukierunkowania pigmentacji plamy z wina portowego. Inne zabiegi, takie jak zamrażanie i tatuowanie, mogą nie być tak skuteczne.

Plamy wina portowego są spowodowane przez postępujące rozszerzenie nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Lasery mogą pomóc w obkurczeniu tych naczyń krwionośnych. Nie są one jednak skuteczne w całkowitym usunięciu znamienia. Ponadto, niektóre plamy z wina portowego mogą powrócić po leczeniu.

Plamy z wina portowego mogą być leczone przez dermatologa, który wykona kilka zabiegów z użyciem lasera pulsacyjnego barwnikowego. Liczba zabiegów zależy od stopnia zaawansowania znamienia, koloru skóry i lokalizacji plamy po winie portowym.

Jeśli laser nie usunie całkowicie znamienia, może być wymagany program podtrzymujący. Program podtrzymywania obejmuje drugi zestaw zabiegów laserowych. Ma to na celu zapobieganie ponownemu pojawieniu się plamy po winie portowym.

Objawy

Objawy laserowego resurfacingu skóry w przypadku plam typu “port wine” są różne, ale plamy typu “port wine” są zazwyczaj wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych. Jest to wrodzona malformacja naczyniowa, która występuje u około trzech dzieci na 1000 urodzeń. Plamy mogą wystąpić na twarzy, szyi lub kończynach. Plamy po winie portowym są zazwyczaj nieszkodliwe, ale mogą być denerwujące dla dzieci. Jeśli znajdują się blisko oka, mogą powodować problemy z widzeniem. Mogą również sygnalizować stan neurologiczny. W takim przypadku pracownik służby zdrowia może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego czaszki lub badania obrazowego.

Najlepszym rodzajem leczenia plam po winie portowym jest terapia laserowa. W przeciwieństwie do innych zabiegów, lasery mogą kurczyć i niszczyć drobne naczynia krwionośne bez uszkadzania skóry. Proces resurfacingu może pomóc w zaniku znamienia, ale może nie usunąć plamy całkowicie. Skóra po zabiegu stanie się bardziej wrażliwa.

Najczęstszym rodzajem leczenia plam po winie portowym jest stosowanie pulsacyjnych laserów barwnikowych. Lasery te celują w hemoglobinę wewnątrz naczyń krwionośnych. Uszczelniają one również naczynia krwionośne, zapobiegając dalszemu wyciekowi krwi.

Inne rodzaje laserów mogą być stosowane do usuwania plam z wina portowego. Należą do nich lasery Nd:YAG, które są słabiej absorbowane przez oksyhemoglobinę, oraz lasery aleksandrytowe, które penetrują głębiej.

Inne formy leczenia to chirurgia i krioterapia. Procedury te nie są jednak tak bezpieczne jak laseroterapia. Procedury te mogą nie usunąć całkowicie plamy po winie portowym, a także mogą spowodować trwałe blizny.

Plamy porto wine są spowodowane przez żyłki postkapilarne, które wytwarzają jasnoróżowe do czerwonych przebarwień skóry. Przebarwienie to jest również spowodowane zniszczeniem czerwonych krwinek. Plamy port wine mogą również wystąpić w oku dziecka. Obrzęk w plamie porto wine może powodować problemy z widzeniem. Jeśli plama znajduje się wokół oka, pracownik służby zdrowia może skierować dziecko do okulisty.

Plamy wina porto mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęstsze lokalizacje są na twarzy i szyi. Mogą też powstawać krwawienia lub ziarniniaki piogenne, które można usunąć drogą chirurgiczną.

Opcje leczenia

Kilka opcji leczenia są dostępne dla plam wina portowego. Zabiegi te są stosowane w celu skierowania nieprawidłowych naczyń krwionośnych i zniszczenia ich bez uszkodzenia skóry. Opcje leczenia obejmują zamrażanie, zamrażanie, chirurgię laserową i chirurgię.

Chirurgia laserowa dla plam z wina portowego jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Laser wykorzystuje ciepło do niszczenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych bez uszkadzania skóry. Działa on poprzez ukierunkowanie na hemoglobinę wewnątrz naczyń krwionośnych. Powoduje to, że naczynia krwionośne kurczą się i rozpadają po kilku tygodniach.

Plamy z wina portowego mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na twarzy, szyi, ramionach i dolnej części nóg. Mogą pojawić się również na powiekach. Mogą być spowodowane przez wiele różnych warunków zdrowotnych. Mogą również wskazywać na problem neurologiczny, taki jak zespół Sturge-Webera.

Zespół Sturge’a-Webera może powodować trudności w uczeniu się i drgawki. Jest również związany z czerwonymi znakami naczyniowymi i plamami z wina porto. Choroba może wpływać na mózg i układ nerwowy, a także powodować jaskrę i inne problemy z oczami. Ważne jest, aby zgłaszać wszelkie nowe zmiany chorobowe lekarzowi dziecka.

Plamy wina portowego to płaskie różowe lub czerwone zmiany naczyniowe, które występują na skórze. W chwili urodzenia są one zazwyczaj płaskie, ale w miarę wzrostu dziecka mogą stać się uniesione, wyboiste lub grube. Zmiany mogą przekształcić się w czerwoną, fioletową lub czarną pigmentację. Kolor zanika w ciągu około siedmiu do 14 dni.

Leczenie laserowe jest bezpieczne i skuteczne w przypadku plam po winie porto. Większość procedur laserowych jest wykonywana w gabinecie lekarskim. Lekarz może użyć pulsacyjnego lasera barwnikowego, który celuje w hemoglobinę w obrębie naczyń krwionośnych bez uszkadzania skóry.

Chirurgia laserowa dla plam z wina portowego może być wykonywana przy użyciu pulsacyjnego lasera barwnikowego lub lasera aleksandrytowego. Laser aleksandrytowy może wnikać głębiej w skórę niż pulsacyjny laser barwnikowy. Laser ten powinien być stosowany wyłącznie przez doświadczonych chirurgów.

Podczas operacji, dostawca usług medycznych może zastosować znieczulenie ogólne, jeśli zmiana znajduje się na twarzy. Pozwoli to na bardziej kompletne leczenie. W zależności od wielkości i lokalizacji zmiany, leczenie może trwać do kilku tygodni.

Występowanie blizn

Pomimo rosnącej popularności laserowego resurfacingu skóry w przypadku plam z wina portowego, niewiele wiadomo na temat występowania blizn po zabiegu. Niniejsze badanie ma na celu określenie częstości występowania bliznowacenia i jego nasilenia u pacjentów z plamami typu “port wine”. Ma ono również na celu dostarczenie informacji na temat różnych dostępnych metod leczenia.

W retrospektywnym badaniu oceniono łącznie 701 pacjentów z plamami po winie portowym w celu określenia częstości występowania bliznowacenia po leczeniu. Autorzy stwierdzili, że odsetek bliznowacenia wynosił mniej niż 0,1 procenta, co jest wskaźnikiem uznawanym za dopuszczalny.

W badaniu porównano przestrajalny laser barwnikowy z pulsacyjnym laserem barwnikowym typu flashlamp. Wyniki wykazały, że przestrajalny laser barwnikowy był bardziej skuteczny w leczeniu plam z wina portowego niż pulsacyjny laser barwnikowy z lampą błyskową.

Podczas leczenia pacjenci byli unieruchomieni i leczeni przez personel pomocniczy. Większość pacjentów była kobietami i miała typy skóry Fitzpatricka I-III. Byli leczeni średnio co sześć do 12 tygodni.

Częstość występowania bliznowacenia po laserowym resurfacingu skóry w przypadku styku z winem porto jest niska. Tylko u kilku pacjentów wystąpiły pęcherze lub stwardnienia, które zagoiły się bez trwałych następstw. U pozostałych pacjentów skóra była typu V-VI.

Najczęściej stosowanym zabiegiem laserowym w przypadku plam z wina portowego jest pulsacyjny laser barwnikowy. Zabieg ten ukierunkowany jest na pigmentację i wiadomo, że obkurcza naczynia krwionośne w znamionach. Uważa się, że laser zapobiega pogrubieniu naczynia krwionośnego, które występuje w przypadku plam z wina portowego w czasie.

Oprócz pulsacyjnego lasera barwnikowego, do leczenia plam z wina portowego stosuje się również laser argonowy (488-514 nm). Jest on stosowany ze zwiększoną częstotliwością, ponieważ uważa się, że wywołuje mniej działań niepożądanych.

Inną opcją jest terapia fotodynamiczna, technika, która polega na zastosowaniu fotouczulacza na plamę po winie portowym. Wang Y, dermatolog, opracował to podejście.

Zastosowanie pulsacyjnego lasera barwnikowego doprowadziło do niskiej częstości występowania blizn, ale nadal istnieją pewne niepewności co do rokowania w przypadku leczenia plamy port wine. Badanie miało na celu dostarczenie dokładniejszych informacji na temat rokowania w przypadku leczenia plamy z wina portowego, a badacze stwierdzili, że wskaźnik bliznowacenia po laserowym resurfacingu skóry był niski.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Znaki, że potrzebujesz pedicure
Czytaj Dalej

Znaki, że potrzebujesz pedicure

Pedicure to świetny sposób na relaks i rozpieszczanie się. Może to również pomóc w uniknięciu wspólnych problemów ze…